IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Ruch Oporu


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematuShare | 
 

 Ruch Oporu

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Ruch Oporu   Sob Lip 30, 2016 10:11 am


Ruch Oporu

,,Czy jednak zostało powiedziane ostatnie słowo? Czy powinna się rozwiać nadzieja? Czy klęska jest ostateczna? Nie! Wierzcie mi (…) Otóż powiadam, że dla Francji nic nie jest stracone. (...) Ta wojna jest wojną światową. Wszystkie błędy, wszystkie opóźnienia, wszystkie cierpienia nie zmienia faktu, że istnieją w świecie wszelkie środki niezbędne do zmiażdżenia pewnego dnia naszych wrogów. Cokolwiek się stanie, płomień francuskiego oporu nie może umrzeć i nie umrze."

Charles de Gaulle, 18.06.1940 via BBC. {x}

Choć Francja skapitulowała, nie wszyscy mają zamiar podporządkować się okupacyjnemu ładowi. W kraju nie brakuje ludzi, którzy nie chcą złożyć broni i pragną walczyć o wolną, nieskrępowaną ojczyznę. Jest to jednak trudne zadanie, zwłaszcza na terenach okupowanych, kontrolowanych przez Niemców, wprowadzających własne zasady do niemalże każdego aspektu życia społeczeństwa.

Przywódcą Ruchu Oporu jest Charles de Gaulle, stojący na czele Komitetu Wolnej Francji. Z wiadomych względów nie mogący osiąść w ojczyźnie, na swoją siedzibę wybrał Wielką Brytanię, od której również uzyskał wsparcie dla walczących – zarówno militarne, jak i finansowe. SOE, czyli założone przez Winstona Churchilla Special Operation Executive, ściśle współpracuje z Francuzami, łącząc siły w celu podważenia zwierzchnictwa niemieckiego w zajętych przez nich krajach. Sekretna wojna, jaką prowadzą agenci, zaczyna przynosić pierwsze zyski.

Sam termin ‘Ruch Oporu’ nie odnosi się do konkretnej formacji, czy nawet grupy ludzi o jednakich poglądach. Określa wszystkich tych, którzy walczą w jednej sprawie, niezależnie od pochodzenia, zawodu, płci czy wyznawanych ideałów. W ich szeregach mamy więc francuskich komunistów, Maquis (partyzantów), lojalistów de Gaulle’a, lekarzy i nauczycieli, ale także zwykłych szewców czy ryksiarzy. Kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi walczą ramię w ramię ze wspólnym wrogiem. Na północy są to Niemcy, na południu skupiają się na rządzie Vichy. Początkowo niezorganizowani, ponoszący pierwsze porażki, w miarę upływu czasu stają się bardziej zorganizowani, podporządkowani, gotowi na sukces.

Członkowie Ruchu Oporu imają się każdej czynności, która może przybliżyć ich do odzyskania upragnionej wolności lub choćby w jakimś stopniu zepsuje szyki okupantom. Propaganda i sabotaż to tylko podstawowe z zadań, jakich podejmują się działacze. Ruch Oporu nie boi się podjąć nawet największego ryzyka. Wspierany przez aliantów w swoich akcjach zbrojnych, nakierowuje brytyjskie bombowce na niemieckie pociągi z zaopatrzeniem, wysadza mosty, porywa wysokich rangą żołnierzy niemieckich, zastawia zasadzki. Współpraca ze sprzymierzeńcami zapewnia płynny przepływ informacji, tak ważny dla wojny strategicznej.

Ale działalność Ruchu Oporu to nie tylko pościgi i wybuchy – to również pomoc jeńcom wojennym, inwalidom czy cywilom, a także walka z kolaborantami, których w ukochanym kraju niestety nie brakuje. Walka z okupantem nie toczy się wyłącznie na jednym froncie.

Cennymi zdobyczami dla oddziałów są nie tylko wyszkoleni żołnierze, czy lekarze. Fałszerze, poligloci, osoby wpływowe i charyzmatyczne, piękne kobiety, gotowe by okręcić sobie wroga wokół palca dla większego dobra, studenci i uczniowie dbający o propagandę w miejscach swojej nauki, osoby z rzadkimi zawodami. Ruch Oporu nie wtajemnicza byle kogo i dokładnie sprawdza swoich przyszłych członków, jednocześnie zabiegając o różnorodność w oddziałach.

Symbolem Ruchu Oporu jest Krzyż Lotaryński, wybrany osobiście przez Charlesa de Gaulle’a.


Opór francuski jest wyraźnym pogwałceniem rozejmu, podpisanego w 1940 roku, przy okazji kapitulacji. Rząd z Vichy zabrania swoim obywatelom walki przeciwko Niemcom, niezależnie od tego, w służbie jakiego kraju walczą. Obywatele francuscy, którzy łamią ten przepis, są traktowani przez wojska niemieckie jako powstańcy . Schwytanych członków Ruchu Oporu, po bardzo szczegółowych przesłuchaniach, zsyła się do Camp du Struthof w Alzacji.

Rok 1942 nie zaczął się dla Ruchu Oporu pomyślnie. Sroga zima uniemożliwiła wykonanie kilku poważniejszych akcji, a organizacyjny chaos spowodował, że wielu członków wpadło w ręce okupantów. Rebelianci zdają się czekać na wyraźne rozkazy z Londynu, które wyegzekwować i wprowadzić w życie ma Pierre Lecuyer.Ostatnio zmieniony przez Francja dnia Sob Sie 13, 2016 3:30 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Re: Ruch Oporu   Sob Sie 13, 2016 2:57 pm


Paryskie Oddziały

Aktualizacja: 22.06.17

Przywódcą paryskiego Ruchu Oporu jest Pierre Lécuyer.

Oddziały zazwyczaj nie przekraczają liczebności sześciu osób, niektóre często łączą siły i współpracują. Nie wszyscy członkowie posiadają swoje pseudonimy, ale niektórzy wolą ukrywać się pod nimi, zamiast podawać swoje personalia. W Paryżu znanych jest kilka oddziałów z aliantami w składzie.

Jak zwerbować/dołączyć do Ruchu Oporu?

Jeśli nie posiadasz o tym informacji w karcie postaci, a chcesz zostać członkiem jednego z oddziałów, możesz to zrobić fabularnie. Twoja postać powinna znać członka Ruchu Oporu, który może zarekomendować Cię swojemu dowódcy (jeśli takowego nie ma, jego rolę przejmuje MG). Po rekomendacji, dowódca zleca innej osobie sprawdzenie potencjalnego, nowego członka - to oczywiste, że rebelianci nie od razu każdemu ufają. Jeśli przeprowadzone mini-śledztwo nie wykaże przeciwwskazań, kandydat na członka zostanie zaproszony na najbliższe zebranie. Dowódcy mogą zlecić swoim podwładnym wtajemniczenie nowej osoby, jednak wszystko musi odbyć się fabularnie.


Dowódcy oddziałów mają obowiązek konsultacji wszystkich swoich rozkazów z Mistrzem Gry pod postacią Pierre Lecuyera. Nie chcemy Was w żaden sposób blokować, pragniemy jedynie zachować ład i pilnować realiów.

Na ekwipunek danego oddziału składają się tylko niektóre rzeczy ze sklepiku, np. ładunki wybuchowe, namioty, rowery.
Jeśli postać chce podzielić się ekwipunkiem ze swoim oddziałem, wystarczy wysłać wiadomość na konto Pierre'a.
Ekwipunki pozostają na wyposażeniu każdej z postaci, która je zakupiła, jednak w przypadku udziału w misji, w której postać (właściciel ekwipunku) nie bierze udziału, Mistrz Gry może założyć, że podzieliła się swoją rzeczą/zdobyczą z resztą członków zespołu bez rozgrywania wcześniej wątku fabularnego o przekazaniu przedmiotu/informacji.

Poniżej znajduje się niekompletna lista paryskich i okolicznych oddziałów ruchu oporu. Jeśli chcecie założyć własny, napiszcie o nim w wiadomości do Pierre'a, wzorując się na poniższym szkielecie.

Kursywą zaznaczono postacie nieaktywne.
Przekreślono postaci martwe.


EDEN
biblijny raj stworzony przez Boga dla pierwszych ludzi

Jeden z pierwszych oddziałów Ruchu Oporu, jego członkiem był jeszcze rok temu sam Pierre Lecuyer. To Eden, pozostając w stałym kontakcie z Londynem, jako pierwszy dowiaduje się o rozkazach z góry i ma za zadanie przesłać te informacje dalej, dlatego jego łączniczki i informatorzy to osoby najwyższego zaufania. Członkowie oddziału to także znakomici technicy i umysły ścisłe - bez tych umiejętności ciężko byłoby im operować radiostacją, którą posiadają.

» Dowódca - imię i nazwisko {funkcja}
» Członkowie - Darcy Laurent/Rakafet Rosenfeld {łamacz szyfrów}, René Sorel, Lou Junge {łamacz szyfrów}, André Toussaint {łącznik}, Łukasz Gawronski,
» Miejsce spotkań:
» Posiadany ekwipunek: radiostacja, broń myśliwska + naboje, torebka prostytutki zamordowanej w gospodarstwie (dokumenty - Sylvie Fillion, lat 24, Paryżanka, pracownica One-Two-Two - czerwona szminka, chusteczka)  

FENIKS
symbol słońca i odradzania się życia

Na pewno nie raz słyszeliście, że pod księgarnię Instytutu Niemieckiego podłożono ładunki wybuchowe, a witryna została całkowicie zdemolowana. Te i inne bombowe akcje to w głównej mierze zasługa Feniksa, w którego skład wchodzą nie tylko piromani-amatorzy. Być może często towarzyszy im brawura, za co Lecuyer nie spogląda na nich przychylnie, ale mogą poszczycić się świetną skutecznością. Mogą się także 'pochwalić' kradzieżą kilkunastu oficerskich samochodów i motocyklów, gdyż zamki i silniki niemieckiej produkcji nie stanowią dla nich wyzwania.

» Dowódca - imię i nazwisko {funkcja}
» Członkowie - Damien 'Renard' Mora, Gilbert Fourier {konstruktor ładunków wybuchowych}, Mathieu Bernard {konstruktor ładunków wybuchowych}, Michel Mora, Kristian Dresdner {pielęgniarz}, Maurice Bourreau, Enzo Fenouil, Félix Egner {zajmuje się stanem technicznym broni i pomocą przy mechanizmach zegarowych ładunków wybuchowych}, Eugène Favreau {pomoc medyczna}
» Miejsce spotkań:
» Posiadany ekwipunek: ładunki wybuchowe

KRASNY
красный, ros. czerwony

Gdy w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, dla francuskich komunistów stało się jasne, którą stronę należy od teraz popierać. Wielu wstąpiło do Ruchu Oporu i Krasny jest jednym z oddziałów, w którym przeważają liczbowo. Być może powoduje to nieufność innych oddziałów, ale nie można im odmówić charyzmy i łatwości, z jaką załatwiają wszelkie szemrane interesy. Potrzebujesz przekupić niemieckiego żołnierza lub dostać niedozwoloną używkę? Ktoś z Krasnego na pewno pomoże!

» Dowódca - Dimitri Geroux {NPC}
» Członkowie - Claire Guenet {kurier}, Jacques Sevigny, Camille Hebuterne {fałszerka}, Arsène Aliker, Cianán Finalité, imię i nazwisko {funkcja},
» Miejsce spotkań: Teatr 'l'Etoile', rekwizytornia (dowódca jest dozorcą).
» Posiadany ekwipunek: otrzymanie wiadomości z frontu wschodniego (jednorazowe),


ORLEAN
miasto, w którym Joanna d'Arc odparła wojska nieprzyjaciela

Czasem pogardliwie nazywany oddziałem filantropów, ponieważ jego członkowie nie koncentrują się na walce z okupantem w dosłownym znaczeniu tego słowa, a raczej skupiają na pomocy cywilom. Wspierają wyzwolonych jeńców i znajdują im nowe tożsamości oraz kryjówki, współpracują z kościołem, niosąc pomoc inwalidom i sierotom. Okazaną wdzięczność umiejętnie zamieniają na realne profity dla oddziału, a dzięki zyskanej sympatii mogą liczyć na pomoc cywilów, z których część dołącza potem do Ruchu Oporu.

» Dowódca - imię i nazwisko {funkcja}
» Członkowie - Margot Dubois {fałszuje dokumenty}, Morgane 'Thot' La Fayette {znajduje tymczasowe kryjówki i pomaga w przerzucie osób z a granicę}, Lucette Naudin {łącznik z Kościołem}, Klemens Behringer (jako Ambroise Boisset) {zajmuje się kolportażem ulotek propagandowych}, Liliane Mora, Nadine J. Larousse
» Miejsce spotkań: tajne pomieszczenie za zakrystią w Bazylice Najświętszego Serca [x]
» Posiadany ekwipunek: pozwolenie na wjazd do strefy okupowanej (jednorazowy dla jednej osoby),  

WENUS
od planety i rzymskiej bogini miłości

Jedyny paryski oddział złożony wyłącznie z przedstawicielek płci pięknej. Na początku swojego istnienia traktowany po macoszemu i bagatelizowany przy okazji większych akcji, dzięki odniesionym sukcesom stał się znany w światku ruchu. Wykorzystując swój urok, członkinie Venus nie mają sobie równych w wyciąganiu informacji - w mig potrafią omotać niemieckiego żołnierza! Ale fałszywe zaloty to nie jedyna ich forma walki, dzielne paryżanki wiedzą doskonale, jak obchodzić się z bronią i mają w swoim gronie kilka świetnych snajperek.

» Dowódca - imię i nazwisko {funkcja}
» Członkowie - Ulla Sørensen {łączniczka z marsyliańskim Ruchem Oporu}
» Miejsce spotkań:
» Posiadany ekwipunek: karabin snajperski


Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 
Ruch Oporu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Możesz odpowiadać w tematach
Sous le ciel de Paris :: Krok Pierwszy :: Strefa Fabularna :: Vademecum-
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematuSkocz do: