IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

O co chodzi?


Share | 
 

 O co chodzi?

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: O co chodzi?   Pią Sie 12, 2016 8:52 pm


O co chodzi?

Środki przekazu informacji w okupowanej Francji stanowią powszechnie dostępne radio oraz prasa. Obydwa jednak nie służą wyłącznie informowaniu, a przede wszystkim kształtowaniu opinii publicznej, która, jak wiadomo, oficjalnie miała stać po stronie okupantów. Można by więc stwierdzić, że to przez nie granica pomiędzy kolaboranctwem oraz zwykłą chęcią przeżycia nieco się zamazywała, lecz czy na pewno?

W tej chwili, spośród gazet wspomnianych w vademecum, wybrane zostały dwie, które będą oficjalnie funkcjonować w fabule: Comoedia oraz Je souis partout.

Comoedia napisał:
Gazeta określana jako ,,tydzień o rozrywce, literaturze i sztuce'' zazwyczaj unikający kontrowersyjnych tematów. W 1941 została założona przez René Delagne i nie miała związków z żadnym z czasopism o tej nazwie wychodzących w latach 1907-1937, ale korzystała z dobrego wizerunku poprzednich. Oficjalnie tygodnik działał niezależnie, ale równocześnie jego „głównym celem było działanie na rzecz całkowitej współpracy francusko – niemieckiej w sferze kultury”. Jedna strona tygodniowo była oddawana europejskim (niemieckim) wiadomościom kulturalnym. W „Comoedi” regularnie pojawiały się teksty opisujące wydarzenia, ale również recenzje licznych dzieł. Gazeta wolna była od publikowania jawnej propagandy czy pozytywnych ocen kolaboracyjnych autorów. Wśród twórców znajdowali się: Jouhandeau i Jacques Chardonne, poeta z ruchu oporu - Paul Éluard, Desnos i krytyk literacki Paulhan. Warto wspomnieć również o Colette, jedynej kobiecie piszącej do tygodnika czy Sarte.

Je souis partout napisał:
Tygodnik kierowany przez Roberta Brasillacha, otwarcie pronazistowski, otwarty ponownie w roku 1941 po zamknięciu ze względu na jawny sprzeciw redaktora wobec wojny z  Niemcami. W artykułach najczęściej ukazywały się donosy na Żydów, których powinno się zamknąć czy nawet wezwania i podżeganie do ataku na pewne osoby publiczne, które nie zgadzały się z ideologią nazistowską.

{więcej}

Od strony technicznej gazeta stanowi miejsce, z pomocą którego możecie zdobyć Punkty Rozgrywki. Jak? Wystarczy napisać artykuł i wysłać go na konto Mistrza Gry, w temat wpisując nazwę gazety i aktualny miesiąc fabularny, a do tego rozegrać jedną grę na Poczcie z opisem wysłania swojej pracy.
Co do tematyki, pragniemy zwrócić uwagę na charakter testów i rozsądne decyzje, co do umieszczenia ich w jednym z dwóch miesięczników – w Comoedii nie ma miejsca na ściśle propagandowe teksty, o wiele lepiej sprawdzą się recenzje związane z życiem kulturalnym.

Trwa wydarzenie, w którym uczestniczysz i chciałbyś zrelacjonować je lub ocenić  z własnego, niebanalnego punktu widzenia? Do kin wszedł nowy film, który miał stać się nowym symbolem francuskiej kinematografii, a tymczasem zasnąłeś na seansie? Znasz przepis na fantastyczne ciasto bez użycia jajek i masła? A może po prostu spróbujesz wsypać sąsiada zza ściany, który wymyka się z mieszkania w każdą pełnię? Liczy się wszystko, byle tylko nie urągało władzy w żaden sposób. Jeśli chodzi o treści, które przez władze Paryża mogłyby zostać uznane za niewłaściwe, zostaną one odpowiednio złożone i dołączone w specjalnej broszurze do gazety.

Numery będą pojawiać się raz w miesiącu fabularnym i do czasu jego zakończenia macie czas, by wysyłać swoje teksty. Oczywiście, oprócz typowych publikacji, przewidujemy również wydania specjalne oraz parę niespodzianek. Zachęcamy do regularnego uczestniczenia w zabawie, bo oprócz punktów, przewidujemy też inne nagrody! ;>

Ponadto do Waszej dyspozycji jest słup ogłoszeniowy, o którym możecie poczytać tutaj.Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora
 
O co chodzi?
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Sous le ciel de Paris :: Krok Drugi :: Media-
Skocz do: