IndeksIndeks  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Propozycje, pytania i skargi


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematuShare | 
 

 Propozycje, pytania i skargi

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Propozycje, pytania i skargi   Pią Maj 06, 2016 8:41 am


Propozycje, pytania i skargi

Jak sama nazwa wskazuje - jeśli masz jakiekolwiek pytania czy zastrzeżenia odnośnie forum, możesz zgłaszać je w tym temacie. Postaramy się jak najszybciej rozwiać Twoje wątpliwości, czy spróbować rozwiązać dany problem.

Jesteśmy również bardzo otwarte na wszelkie sugestie i propozycje dotyczące naszej Francji, chcemy ją rozwijać, dlatego bardzo chętnie przyjmiemy również rady czy gotowe rozwiązania odnośnie pewnych spraw.

Wydaje Ci się, że masz świetny pomysł, który znacznie ułatwiłby grę? Zostaw go tutaj, my rozpatrzymy go, a jeśli postanowimy wprowadzić, na pewno nie omieszkamy podziękować w odpowiedni sposób!

Jeśli Twoje pytanie jest krótkie i oczekujesz szybkiej odpowiedzi, możesz zostawić je tutaj. Jeśli Twoja skarga dotyczy nieobecności postaci na jednej z forumowych list lub źle policzonych punktów, zapraszamy do tego tematu. A jeśli to realia sprawiają Ci problem albo chcesz nas poprawić, na uwagi czekamy tu.Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Nie Sie 21, 2016 9:44 pm

Po wspólnej konsultacji z resztą administracji, na początku chciałybyśmy przeprosić za błąd, który wkradł się do Vademecum. Na dniach zostanie on skorygowany tak, aby nie stanowił już punktu spornego dla żadnego z użytkowników, możecie więc zaglądać do tematu z wojskowością, aby sprawdzać, czy wszystko gra. Dziękujemy też za zwrócenie uwagi i za to że angażujecie się w tworzenie forum razem z nami.
Jeśli zaś chodzi o kwestię dowódcy Gestapo, w obliczu pojawienia się trzeciego kandydata na to stanowisko, postanowiłyśmy dać wszystkim równe szanse. Mimo że wyłącznie karta Ludwiga jest gotowa, zaczekam również na kartę Erika i Christopha. Po ich opublikowaniu zostaną poddane konkursowi i sprawdzone przez każdego administratora. Najlepsza otrzyma stanowisko.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Sie 22, 2016 10:31 pm

W mojej pierwszej fabule zauważyłem już pewną sprawę, która z pozoru jest mało ważnym problemem, ale może kiedyś stworzyć spore niedomówienie ze względu na niedogadanie się graczy.
Prowadziłem rozmowę po niemiecku z pewną Francuzką. Po wylegitymowaniu jej odpowiedziałem jej w języku francuskim, zaznaczając za każdym razem język, w jakim mówię, gdy zmieniałem go w trakcie rozmowy. Moja rozmówczyni natomiast nie stosowała takiego systemu, odpowiedziała mi na moje francuskie słowa i potem na niemieckie słowa Sigismunda, ale... Nie wiedziałem, w jakim języku mówiła poszczególne zdania. Problem wydaje się z pozoru błahy, ale:
1) byliśmy we francuskiej kawiarni, gdzie mało kto może rozumieć niemiecki, ale z pewnością wszyscy rozumieją francuski;
2) Herr Weber jest słaby z francuskiego;
I choć w tej fabule problemy, które może wygenerować to niedopowiedzenie, w jakim języku prowadzone są poszczególne fragmenty rozmowy są bardzo nikłe, tak kiedyś może się przydarzyć dużo większy problem. W wątku np. czteroosobowym gracze mogą się nie dogadać co do użytego przez pierwszego gracza języka i przykładowo czwarty może zinterpretować sytuację inaczej niż drugi lub trzeci. Albo może pierwszy nagle zobaczy, że jego niemiecki zinterpretowano jako francuski tylko dlatego, że nie poinformował, w jakim języku się wypowiadał.

W związku z tym proponuję nadanie "kodu kolorów" czy czegoś w tym stylu do wypowiedzi postaci. Przyjmując, że mamy dwa główne języki (francuski i niemiecki, ew. trzy z angielskim), wystarczy ustalić trzy (ew. cztery) kolory, które będą oznaczały, w jakim języku postać się wypowiada. Przykładowo niebieski może oznaczać język francuski, czerwony - niemiecki, a zielony - inny, do którego trzeba będzie dodatkowo dopisać informację w formie narracji.

Alternatywnie wymóg informowania w narracji za każdym razem, gdy zmieniamy język rozmowy. Oba rozwiązania wydają mi się dobre.

Fakt, że postaci mogą używać zamiennie różnych języków bardzo mi się spodobał na forum, bo umożliwia szereg ciekawych zagrań (jak choćby podkopywanie reputacji Francuza wśród Francuzów rozmawiając z nim po niemiecku). Myślę jednak, że potrzebny jest jakiś wymóg w postach, który ułatwi rozróżnienie języków, by ta bardzo ciekawa część tego PBFa nie zanikła albo nie stała się problematyczna, jak wyżej mówiłem.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Sie 22, 2016 10:43 pm

Podbijam! Pisząc Sigismundem uznałem, że każdy z trzech języków jaki zna będzie inaczej zaznaczony, i tak niemiecki jest pogrubiony, francuski to kursywa, a rosyjski to podkreślenie, ale kolory wydają się być jeszcze lepszym rozwiązaniem i pozwolą naprawdę rozwinąć forum skrzydła.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 2:06 pm

Dziękujemy bardzo za propozycję!
Rozpatrzyłyśmy ją w swoim gronie i po burzy mózgów doszłyśmy do wniosku, że opcja z kolorami nie do końca nam odpowiada. W postach zrobiłaby się istna dyskoteka, jednocześnie pokolorowany tekst jest domeną administracji, która w ten sposób edytuje Wasze posty. Kursywa i pogrubienie także już funkcjonują:

Regulamin napisał:
3.4 Wypowiedzi pogrubiaj, a myśli zapisuj kursywą, znacznie ułatwi to odnalezienie się w szkielecie postu.

Jednocześnie nie jesteśmy w stanie sprawdzać każdego postu osobno, celem wyłapania wypowiedzi, których język nie jest skonkretyzowany. Jeśli piszecie ze sobą, nic nie stoi na przeszkodzie przed wystosowaniem PW do partnera z prośbą o dopisanie w jakim języku odezwała się postać.

Stwierdziłyśmy jednak, że posty nie powinny stracić na estetyce po użyciu minimalnej ilości kolorów, dlatego podjęłyśmy decyzję o zaznaczaniu języka, poprzez pokolorowanie pierwszego słowa w zdaniu.

Cytat :
Hans miał dzisiaj zły dzień. Poplamił kawą swój najlepszy mundur, zapomniał napisać raport dla Tobiasa Wolfmeyera i zgubił gdzieś notatki dotyczące nowego miejsca spotkań Ruchu Oporu, które ostatnio wykryli jego podwładni. Opuścił biuro zachmurzony, potykając się przy okazji o wieszak na płaszcze. Postanowił zajrzeć do restauracji, żeby poprawić sobie humor jakimś apetycznym daniem.
- Kelner! - zawołał, usadowiwszy się przy stoliku i zapomniawszy trochę o manierach. Wezwany mężczyzna pojawił się szybko, podając Hansowi kartę dań. - Dlaczego macie tak marny wybór dań? Najgorsze restauracje w Berlinie mają lepsze menu!
Niepowodzenia dzisiejszego dnia tylko wzmagały jego irytację.
- Przepraszam pana, ale nic nie rozumiem - odrzekł bezradnie kelner.
Widząc brak zrozumienia wymalowany na twarzy mężczyzny, zirytowany Hans trzasnął kartą dań o stół. Skandal! Paryż! Słynne w całej Europie miasto! Nie zauważył nawet, że przypatruje mu się jakiś mężczyzna ze stolika obok, który czytał dotąd gazetę.
- Niemcy... kultura na poziomie ich rasy. Sam by się nauczył języka! - westchnął po rosyjsku, po czym wrócił do lektury.
Chyba nie był to aż tak stracony dzień dla Hansa. Podniósł się on z krzesła i stanął przed stolikiem mężczyzny czytającego gazetę.
- Jest pan aż tak pewien? - mruknął najpierw do siebie, po czym zwrócił się do Rosjanina w jego ojczystej mowie, gdyż sam świetnie ją znał z lat spędzonych w Rosji. - Kultura to coś, czego brakuje Rosjanom, nie Niemcom.
Uśmiechnął się pogardliwie na widok lekkiego zawstydzenia, które przemknęło przez twarz jego rozmówcy. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że Hans zna rosyjski.
Dzień powoli zaczynał rysować się w lepszych barwach dla naszego okupanta...

Jak widzicie, użyte kolory pokrywają się z kolorami forumowych grup, dlatego na pewno łatwiej będzie je zapamiętać.
W tej kwestii bardzo liczymy na Was, kolorujcie wyrazy lub zaznaczajcie język, jakiego użyła postać; wyjaśniajcie to w prywatnych wiadomościach. Niewiele więcej jesteśmy w stanie zrobić, ale mamy nadzieję, że takie rozwiązanie przypadnie Wam do gustu.
Zapraszamy do dyskusji!

P.S. Oczywiście stosowna regulacja regulaminu i dodatkowy temat z wyjaśnieniem pojawią się już niebawem.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
alianci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 2:43 pm

Regulamin napisał:
3.4 Wypowiedzi pogrubiaj, a myśli zapisuj kursywą, znacznie ułatwi to odnalezienie się w szkielecie postu.

Pogrubianie i kursywowanie jest absolutnym wymogiem czy tylko sugestią estetyczną?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
konta specjalne
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 2:54 pm

Używanie pogrubienia i kursywy w postach jest wymogiem. Wpływa to na czytelność postu i zachowuje pewną jednolitość na forum, co niejako wiąże się także z estetyką. Jednak jeśli komuś raz czy dwa o zdarzy się o tym zapomnieć, głowy za to nie urwiemy. ;)
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 3:05 pm

To mi pasuje, kolory grup jako początek wypowiedzi w danym języku.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 10:42 pm

Nie wiem, jak to ładnie opisać, aby nie było chaotyczną wypowiedzią, lecz gdy najeżdżam na ikonki ludzi z administracji, wyświetla się jedynie adres do ich profilu, a nie kim są, stąd, przynajmniej mi, trudno jest w ogóle po samych avatarach zauważyć, kto jest w administracji. To znaczy, na czacie macie małpki. Czy dałoby się zrobić tak, że jak najeżdża się na daną ikonkę wyświetla się napis Jan Kowalski a nie adres jego profilu? Macie ładne te mordeczki, ale jako nieznający zupełnie Was użytkownik chciałabym je dopasować do konkretnego nicku
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci - cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 23, 2016 11:37 pm

@Tobias von Hatzfeldt napisał:
Nie wiem, jak to ładnie opisać, aby nie było chaotyczną wypowiedzią, lecz gdy najeżdżam na ikonki ludzi z administracji, wyświetla się jedynie adres do ich profilu, a nie kim są, stąd, przynajmniej mi, trudno jest w ogóle po samych avatarach zauważyć, kto jest w administracji. To znaczy, na czacie macie małpki. Czy dałoby się zrobić tak, że jak najeżdża się na daną ikonkę wyświetla się napis Jan Kowalski a nie adres jego profilu? Macie ładne te mordeczki, ale jako nieznający zupełnie Was użytkownik chciałabym je dopasować do konkretnego nicku

Edytowałam kod ogłoszenia i po najechaniu na avatary administracji pojawiają się zarówno nasze nicki, jak i linki do profili. Mam nadzieję, że to ułatwi sprawę ;)
A jeśli chcecie nas trochę bliżej poznać, albo po prostu dowiedzieć się, jak podzieliłyśmy główne obowiązki, zapraszamy do tego tematu
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Sro Sie 24, 2016 8:37 am

Dziękuję bardzo ♥
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
ruch oporu
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 30, 2016 5:51 pm

Mam pytanie (prośbę?) czysto techniczne! Nie wiem, czy to tylko mój problem i czy nie wypadałoby w związku z nim zainwestować w mocniejsze okulary, ale tekst w postach jest (przynajmniej u mnie na ekranie, może to też kwestia dużej rozdzielczości) okropnie zbity, a odstępy między linijkami są tak tycie, że kolejne wiersze prawie-że na siebie nachodzą. W tej chwili czytam posty na oknie w przeglądarce powiększonym do 125%, ale może dałoby się ciut zwiększyć wysokość linii?

edit.
Dziękuję ślicznie!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci - cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Sie 30, 2016 6:15 pm

@Mathieu Bernard napisał:
Mam pytanie (prośbę?) czysto techniczne! Nie wiem, czy to tylko mój problem i czy nie wypadałoby w związku z nim zainwestować w mocniejsze okulary, ale tekst w postach jest (przynajmniej u mnie na ekranie, może to też kwestia dużej rozdzielczości) okropnie zbity, a odstępy między linijkami są tak tycie, że kolejne wiersze prawie-że na siebie nachodzą. W tej chwili czytam posty na oknie w przeglądarce powiększonym do 125%, ale może dałoby się ciut zwiększyć wysokość linii?

edit.
Dziękuję ślicznie!

Tak, to jeszcze dla potwierdzenia dodam, że wysokość linii zmieniona na 16, teraz rzeczywiście jest lepiej. Dzięki za uwagę!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pią Wrz 16, 2016 6:12 pm

Zgodnie z prośbą Blanche wstawiam do propozycji.
Jako że kilku już użytkowników pytało o niemiecką muzykę z tych czasów postanowiłam trochę poszukać.
Heidi Brühl 1966 (ale z tego co wyczytałam i w czasie II wojny światowej była często odsłuchiwana) https://www.youtube.com/watch?v=KLQg-Mv9Hfg typowa piosenka o wojnie, która mówi o łączeniu żywota stu mężczyzn jednym rozkazem, ale... nie mówi o wojnie w pozytywnym sensie. Mówi o rozstaniu, o dziewczynie, o domu, który zostawili i maszerowaniu po nieznanych terenach. I dlaczego warto być w obcym kraju? Jaki w tym sens?
https://www.youtube.com/watch?v=z_K_w1Yb5Yk Hildegard Knef 1968 "Dla mnie powinno padać czerwonymi różami"... :)
https://www.youtube.com/watch?v=twhOknK_qDI Kurt Widmann - Schön ist die Nacht (1940)
Trudno o tym dużo powiedzieć, samo nagranie nie jest najlepszej jakości. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=DZRdmaVviGw Heinz Rühmann / Hertha Feiler - Mir geht´s gut (1940) fajna przyśpiewka :D
https://www.youtube.com/watch?v=Kjyw6aVHEJU Willy Fritsch Wenn ein junger Mann kommt 1940
https://www.youtube.com/watch?v=10tvuysNK8E Heinz Müller So schön wie heut 1941
https://www.youtube.com/watch?v=ElIr3ywOcXk Rudi Schuricke - Einmal wirst Du wieder bei mir sein 1939
https://www.youtube.com/watch?v=i7_wP-dJY6A Lilian Harvey - Irgendwo auf der Welt  1932
https://www.youtube.com/watch?v=eAc4tH2COLA Ilse Werner - Ich hab dich und du hast mich 1942


Dobra, poszukałam tutaj i okazało się, że są nawet listy hitów z tych lat. Fajnie, że znalazłam je po tak długim czasie.

Wklejam link!
http://www.wolfgangroehl.de/topcharts-1930-1959.htm
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pią Wrz 16, 2016 6:51 pm

Bardzo dziękujemy za linki, na pewno w najbliższym czasie pojawią się one w Życiu kulturalnym w vademecum. ;)
Zarówno Tobie, jak i Tobiasowi (linki zostały wysłane w prywatnej wiadomości) przyznamy także punkty za wkład w forum, cierpliwości.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Wrz 19, 2016 3:10 pm

Miałam to już dawno wstawić, więc lepiej wstawię bo zapomnę.

Waffen-SS

1. SS-Panzer-Division „Leibstandarte SS Adolf Hitler“ (LSSAH)
Elitarna jednostka III Rzeszy, powstała z oddziału straży przybocznej Hitlera, temu też zwana Gwardią Przyboczną Adolfa Hitlera. Powstała w 1933. Dała ona początek Waffen-SS. Przyjmowano do niej wyłącznie ochotników, których poddawano starannej selekcji. Hasłem 1 Dywizji Pancernej SS było "Meine Ehre heißt Treue" – Moim honorem jest wierność.
W 1933 roku oddział otrzymał nazwę SS-Sonderkommando Berlin, 9 listopada przemianowano jednostkę na Leibstandarte Adolf Hitler. 15 sierpnia 1938 roku została powołana jako stała jednostka wojskowa, a we wrześniu dołączona do SS-Verfügungstruppe.

Ważne daty:
29-30 czerwiec 1934 - Noc długich noży, zamach stanu. (III Rzesza)
Marzec 1935 - zajęcie Saary. (Terytorium Saary)
Marzec 1936 - remilitaryzacji Nadrenii. (tereny III Rzeszy okupowane przez państwa Ententy)
1938 - Anchluss Austrii i Kraju Sudeckiego. (Austria, Czechosłowacja)
1939 - kampania wrześniowa, walczyli pod Łodzią, Modlinem i Warszawą. Zabicie 200 cywili w Złoczewie. Strzały miały też miejsce w Bolesławcu, Torzeniecu, Goworowie, Mławie i Włocławku. (Polska)
10 Maj 1940 - Miasta: Okolice Zutphen, Rotterdam. (Holandia)
15 Maj 1940 - Fall Gelb. Miasta: Dunkirk, Watten (Wattenberg), Wormhout. Odpoczęli w Metz. (Francja)
Luty 1941 - atak na Jugosławię. Zdobyła Skopje, a następnie wkroczyła do Grecji, gdzie zajęła między innymi Janinę. Operacja Marita. (Bałkany)
Przeniesienie do Czechosłowacji, potem Polski.
15 lipiec - Sierpień 1941 - Brali udział w bitwie o Uman. (Ukraina)
Sierpień - Wrzesień 1941 - Bitwa o Kiev. Znaleźli się też w Perekop.(Ukraina)
1941 - opercja Barbarossa, walczyła w Taganrog oraz pod Donem. (Związek Radziecki)
1942 - jednostka została wycofana do Francji.

2. SS-Panzer-Division „Das Reich“
Dywizja utworzona w 1934 jako SS-Verfügungstruppe, a w 1940 stała się formacją Waffen-SS. Wraz z SS-Totenkopfverbänden oraz Leibstandarte SS Adolf Hitler ukształtowała Waffen-SS.

Daty:
10-14 maj 1940 - Kampania Holenderska. (Holandia)
Maj 1940 - Belgia.
Maj 1940 - kampania francuska. Dunkirk, Merville. (Francja)
Kwiecień 1941 - inwazja na Jugosławię (Belgrade) i Grecję.
1941 - plan Barbarossa, dotarła aż pod Moskwę. Bitwa o Yelnyę, bitwa o Moskwę. (Związek Radziecki)
Początek 1942 - po dużych stratach wycofana do Francji.

3. SS-Panzer-Division „Totenkopf“
Powstała z SS-Totenkopfverbände, rektrutowana głównie ze Strażników Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego (Wachmannschaften der deutschen Konzentrationslager) Elitarna dywizja Waffen-SS, motywowana "Jednością", w duchu narodowego socjalizmu jednostki, dzięki której była wyjątkowo bezwzględna i brała udział w wielkich zbrodniach wojennych.

Daty:
1939 - Ludwigsburg. (III Rzesza)
początek 1940 - czerwiec 1941 - kampania francuska, między innymi byli w Cambrai. (Francja)
początek lipca 1941 - front wschodni, przeszli przez Litwę i Łotwę, a w lipcu poprzez Demyansk dotarli do Leningradu, gdzie brały udział w ciężkich walkach. (Litwa, Łotwa, Związek Radziecki)
styczeń 1942 - kocioł demański. (Związek Radziecki)

4. SS-Polizei-Panzergrenadier-Division
Niemiecka jednostka wojskowa utworzona w październiku 1939 roku. Żołnierzami byli policjanci. 24 Stycznia 1942 została włączona do Waffen-SS.

Daty:
Styczeń 1940 - Francja, gdzie dywizja została zmodernizowana. Nadrenia, Las Argonne.
Czerwiec 1941 - Marzec 1942- przeniesienie na front wschodni jako rezerwy, grupa "Północ". Znaleźli się w miejscach pod nazwą Luga, rzeka Volkhov. (Związek Radziecki)

5. SS-Panzer-Division „Wiking“
Elitarna dywizja pancerna powstała w drugiej połowie 1940. Został stworzony z ochotników z Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonnii, Holandii i Belgii pod dowódzctwem niemieckich oficerów.

Daty:
1941 - 1942 - front wschodni. Przeszli przez Galicję oraz Ukrainę. Walczyła pod Donem. (Galicja, Ukraina, Związek Radziecki)

6. SS-Gebirgs-Division „Nord“
Dywizja utworzona z SS-Totenkopfverbände w styczniu 1941 roku.

Daty:
1940 - obrona graniy z Związkiem Radzieckim. (okupowana Norwegia)
Lipiec 1941 - Operacja Arctic Fox. (Finlandia)
Wrzesień 1941 - Jednostka przeniesiona do Louhi. (Finlandia)
Pod koniec 1941 roku odniósł ciężkie straty, przez co przez zimę 1941-42 otrzymali rekrutów z ogólnej puli Waffen-SS.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Wto Wrz 20, 2016 9:00 pm

Bardzo dziękujemy za opisy, zostaną one dodane do vademecum i oby ułatwiły użytkownikom pisanie karty.
Punkty już dodane!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
alianci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Sro Paź 05, 2016 8:18 pm

Przybywam z językowym wsparciem do niemieckiej części słowniczka! Z literówek i błędów rzuciły mi się w oczy następujące sprawy sprawy:

Kelner! - Serveur! - Herr Oberr!
Ober przez jedno r :D

Która jest godzina? - Quelle heure est-il? - Wieviel Uhr ist es?
Wie viel osobno, wieviel to zasada starej gramatyki niemieckiej i obecnie traktuje się ten wariant jako błędny c: Natomiast w kolejnym "Der wievielte ist heute?" jest jak najbardziej poprawne, to takie drobne niuanse.

Czy zrobiłby Pan nam zdjęcie? - Excusez-moi, pourriez-vous nous faire un photo? - Würden Sie ein Bild von uns machen?
Gramatycznie jest to poprawne, ale jeśli chcemy poprosić o przysługę, to lepiej zapytać: Können Sie bitte ein Foto/Bild von uns machen? Ten wariant jest bardziej grzecznościowy ;)

On(a) mnie oczekuje. - Il/elle m'attends - Er/Sie erwartet mich.
"Erwarten" oznacza raczej "oczekiwać czegoś, na coś, od kogoś", np. wyjaśnień. Czekać na kogoś brzmiałoby: Er/Sie wartet auf mich.

Czy będzie to panu przeszkadzać, jeśli zapalę? - XXX - Macht es Ihnem etwas aus, wenn ich rauche?
Ihnen.

Jest piękny dzień! - Il fait beau! - Es ist ein herrlicher Tag!
Znacznie lepiej brzmi: Was für ein herrlicher Tag! albo So ein schöner Tag!

I dwa brakujące tłumaczenia:
Wstyd! - Honte! - Schande!
Nie mieć wstydu! - Avoir perdu toute honte - Keine Scham haben/kennen!
(haben to dosłownie "mieć", a kennen "znać", w języku niemieckim idiom brzmi raczej "nie znać wstydu", stąd ta druga propozycja)
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Czw Paź 06, 2016 10:54 pm

Dziękujemy za czujne oko i brakujące tłumaczenia, wszystko już uzupełnione i poprawione.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Czw Lis 24, 2016 8:11 pm

Ostatnimi czasy zauważyłam na forach, których akcja ma miejsce w latach 40-tych i 50-tych, tendencję do podkreślania złego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. Z tego co było mi do tej pory wiadomo, palenie było wówczas uważane za nieszkodliwe, wręcz wpływające zdrowotnie na organizm, np. według opinii publicznej zwiększało objętość płuc. Stwierdziłam jednak, że zanim wspomnę na ten temat na forum, zrobię szybki risercz - coby upewnić się w swoich przekonaniach - i dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy!

Cytat :
Generał John Pershing pytany, co jest potrzebne, by wygrać wojnę, odpowiedział, że tytoń jest równie niezbędny jak amunicja. Z wojen wracały kolejne pokolenia palaczy, a papieros stał się dla chłopców synonimem męskości.

W tamtych czasach tylko Hitler starał się przeciwstawić tej tendencji. Z jego osobistej inicjatywy w latach 30. i 40. wprowadzono w Niemczech zakazy palenia w zakładach opieki zdrowotnej, domach wypoczynkowych, środkach komunikacji publicznej i we wszystkich siedzibach NSDAP, na ulicach. Führer był fanatycznym przeciwnikiem papierosów, a obywatele III Rzeszy mieli obowiązek dbać o zdrowie. Podobno w bunkrze, w którym pod koniec wojny ukrywał się Hitler i jego najbliższe otoczenie, Ewa Braun musiała z paleniem chować się po kątach, bo w całym bunkrze też obowiązywał zakaz. W innych krajach działały co prawda organizacje antynikotynowe, ale mało kto ich słuchał. Nawet pismo „Lancet” przekonywało, że przesadzają: „To bardzo niemądre, uczepić się taniej przyjemności i zarzucać jej, że jest uosobieniem zła”.

źródło: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1613921,1,spor-o-papierosy-trwa-od-lat.read

Cytat :
Organizacje zdrowotne zaczęły dostrzegać szkodliwość papierosów co zaowocowało rozmaitymi kampaniami antynikotynowymi. Producenci papierosów chcieli w ten sposób uspokoić społeczeństwo, wmawiając mu, że dwucentymetrowy filtr zatrzymuje wszystko co szkodliwe. Jeszcze w latach 50. XX w. w Polsce papierosy były sprzedawane w aptekach pod nazwa „Papierosy przeciwastmatyczne”, zawierające zioła mające rozszerzać oskrzela. Oczywiście prędzej ułatwiały biednym chorym nałogowe palenie tytoniu niż pomagały na astmę.

źródło: http://polimaty.pl/2013/06/palenie-papierosow-cd/

Ciężko co prawda było znaleźć coś na ten temat, bo internet wręcz krzyczy, że papierosy to zło, ale się udało!

Wydaje mi się, że warto byłoby wspomnieć o tym w vademecum (w temacie o medycynie?) i zacząć tego przestrzegać przy sprawdzaniu kart, a wręcz pokusiłabym się o stwierdzenie, żeby osoby, które zawarły wskazane niezgodności w kartach, mogły je poprawić. To dosyć interesująca kwestia, którą, tak sądzę!, warto wziąć pod uwagę, skoro dbamy o zgodność fabuły z faktami historycznymi.

Podrzucam też ciekawy artykuł (dla zainteresowanych!) o modzie na palenie wśród kobiet i nie tylko. Łapcie!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
okupanci - cywile
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Czw Lis 24, 2016 8:48 pm

Dziękujemy za informacje i nowe źródła, w najbliższym czasie na pewno znajdą swoje miejsce w naszym Vademecum a kwestia kart postaci zostanie przez nas rozważona!  
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
ruch oporu
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Sty 09, 2017 2:41 pm

hej, mam pytania dotyczące rang.


  • w jednym miesiącu fabularnym można przeprowadzić dwie samodzielne gry i trzy gry z partnerem, ale w jaki sposób się to rozlicza? tzn. chodzi mi o to, czy mogę wrzucić dwa posty (spełniające wymóg tysiąca słów, oczywiście), które mają pomóc mi zdobyć np. rangę sanitariusza i tym samym wyczerpuję limit rozwoju w tym miesiącu fabularnym (samodzielnego, bo wiadomo, że jeszcze można rozegrać te trzy sesje z partnerem)? czy może wprost przeciwnie - nie stoi to na przeszkodzie, żeby wrzucić kolejne dwa posty - aczkolwiek już w celu zdobycia innej rangi?

  • i jeszcze jedno - jeśli ktoś zdobędzie rangę wyższą i chce wykupić sobie rangę najwyższą - np. snajpera, to czy w tych dziesięciu sesjach, które rozlicza, mogą znajdować się dwie wymagane sesje, w których należy wykorzystać umiejętności zdobyte podczas zakupu rangi wyższej?


trochę chaotycznie to ujęłam, ale mam nadzieję, że wiecie, o co mi chodzi.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
ruch oporu
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Sty 09, 2017 8:02 pm

Cześć, już przynoszę odpowiedzi

1) Nic nie stoi na przeszkodzie o staranie się o kilka rang w jednym miesiącu, a ograniczenia dotyczą tylko zdobywania pojedynczej. Dla rangi sanitariusza liczą się tylko dwa posty 1000+, ale w miesiącu fabularnym możesz takich postów napisać ile chcesz i tym samym przyspieszyć zdobycie innych rang.
Nie można jednak wykorzystać tych samych linków do uzasadnień zdobycia różnych rang.

2) Niestety, te dwie gry nie liczą się w ogólnym rozrachunku w przypadku przejścia z rangi wyższej w najwyższą. Po zakupieniu rangi wyższej należy więc wykorzystać ją w dwóch wątkach, a dopiero później można starać się kolejnymi rozgrywkami o wykup najwyższego stopnia rangi. Na podanym przykładzie - pomiędzy wykupieniem strzelca wyborowego a snajpera należy rozegrać dwanaście wątków na zasadach wspomnianych w temacie.

Dziękujemy za poruszenie tematu, dzięki temu edytujemy opis zdobywania rang i mamy nadzieję, że wszystko będzie jasne.
W razie dalszych pytań, pisz śmiało!

_________________
I can't breathe any faster, all the air I wanna capture it's heavy and it hurts my head. If you found me, would you save me? Will I come back from this?
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
ruch oporu
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Sty 09, 2017 8:22 pm

teraz już wszystko jasne, dziękuję ślicznie za odpowiedź!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
alianci
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   Pon Paź 16, 2017 4:44 pm

Ani propozycja, ani pytanie, ani skarga - tylko prośba i uwaga! W mapie lokacji link zamiast do pralni odsyła do kina, a ja ucałuję za utworzenie tematu z jeszcze jedną, podejrzaną uliczką (może w pobliżu Le Dome?) albo z nie mniej podejrzanym zaułkiem. Ważne, by było nieciekawie i obskurnie jak w Związku Radzieckim!
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


Sponsored content
PisanieTemat: Re: Propozycje, pytania i skargi   

Powrót do góry Go down
 
Propozycje, pytania i skargi
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Możesz odpowiadać w tematach
Sous le ciel de Paris :: Krok Pierwszy :: Organizacja-
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematuSkocz do: